O čem se mluví

Divadelní spolek Spojené farnosti vstupuje do roku 2016 se třemi muzikály

Eva Kreplová
neděle 6.3.2016

Ilustrační foto
Autor: Spojené farnosti

Divadelní soubor Spojené farnosti spatřil světlo světa v 90. letech 20. století v Zakřenech. Soubor se v průběhu let začal rozšiřovat a za 25 let své existence se u něj vystřídlalo více než 150 učinkujících. Spojené farnosti se v rámci své tvorby dotkly mnoha žánrů, soubor např. uvedl muzikály, pohádku, komedie a autorské hry vztahující se k historii českých osobností. O spolku jsme si povídali s jeho vedoucím, Luďkem Strašákem. Rozhovor byl vytvořen pro RegionyBrnenska.cz.

 

Pane Strašáku, co je u Vás v současnosti nového?

Náš soubor Spojené farnosti během loňského roku uvedl nový muzikál, který se jmenuje Gedeón. Odehrává se před přibližně 3200 lety v Izraeli a vychází ze známého biblického příběhu. V současnosti máme na repertoáru hned tři muzikály, které můžeme nabídnout. V listopadu jsme vydali DVD se záznamem našeho představení Jesus Christ Supermlád a rok před tím dvojCD s písničkami z muzikálu Tarsan. Také jsme dostali Medaili sv. Cyrila a Metoděje, kterou uděluje brněnský biskup. Rád bych také upozornil, že letos soubor oslaví 25 let své existence.

 

 

A jaké hry jste odehráli v minulosti?

Za 25 let historie souboru jsme odehráli velké množství menších i větších projektů. Můžu zmínit muzikály Jesus Christ Superstar (jediný neautorský v našem repertoáru), Pastýř Vojtěch o Slavníkovci Vojtěchovi nebo pohádku Horkník. Zvláštní místo pak má v historii hra a komponovaný večer Klopýtání, kterou jsme odehráli pouze jednou při příležitosti návštěvy papeže Benedikta XVI. ve Staré Boleslavi.


 

S čím  Divadlo a divadelní představení.

Jak již bylo řečeno, v současnosti vystupujeme se třemi muzikály. Nejstarší z nich je adventně-vánoční příběh Jesus Christ Supermlád, který letos v lednu oslavil 50. reprízu. Podobně kulatého čísla se nám podařilo dosáhnout s muzikálem Tarsan o Pavlovi z Tarsu, který jsme odehráli šedesátkrát a hrajeme jej 4 roky. Našim nejnovějším počinem je již zmiňovaný Gedeón.


 

Pane Strašáku, kolik má soubor Spojené farnosti členů?

V současnosti má naše divadlo asi 30 členů, kteří jsou rozmístěni přibližně podél trasy dálnice od 134. km D1 po asi 8. km D2.


 

To je vysoké číslo. V čem je Vaše tvorba specifická?

Naše divadlo je amatérským divadlem, má relativně hodně členů, které zapojujeme v maximální míře do našich her. Hrajeme vlastní hry a jsme schopni je ztvárnit na nejrůznějších místech, ať už to bylo velké pódium Filharmonie v Hradci Králové, nebo třeba školní třída v Osové Bitýšce. Ale to nejdůležitější je asi dobrá parta, která divadlo vytváří a která je schopná tohoto ducha předat i dalším hercům, kteří do našeho divadla v rámci generačních výměn přicházejí. Našim cílem je rozdávat radost a děláme to navzdory nedokonalostem, kterých u nás najdeme celou hromadu.

 

Pane Strašáku, děkuji za rozhovor.

 

Kalendář Spojených farností v roce 2016: ZDE

Byl článek zajímavý?

Udělte článku hvězdičky, abychom věděli, co rádi čtete.
Čím více hvězdiček, tím lépe.