O čem se mluví

Český Sinatra, Laďa Kerndl, procestoval celý svět, domov si našel na Blanensku.

Eva Kreplová
pondělí 29.2.2016

Ilustrační foto
Autor: Vladimír Kerndl

Vladimír Kerndl je známý český swingový a jazzový zpěvák. Narodil se v Brně a vystudoval strojní průmyslovku. Od dětsví měl však blízko k hudbě. Hrál na housle, kytaru a klavír. Po ukončení střední školy studoval hru na klavír, živil se jako bubeník a zpěvák. Část svého života prožil v zahraničí. S orchestrem Leona Slezáka jezdil nejprve do Norska, poté strávil několik let na amerických výletních lodích Sagafjord a Vistafjord u společnosti Norwegian America Line. Pan Kerndl působil v několika orchestrech, zpíval v muzikálu a vydal přes desítku sólových desech a na mnoha dalších hostoval jako sólový zpěvák. Přestože procestoval celý svět, domov si našel v Žernovníku - obec v okrese Blansko. V Žernovníku založil Statek Ladi Kerndla, který svou rodinnou a pohodovou atmosférou láká známé osobnosti i významné světové firmy. V Žernovníku se také každoročně pořádá setkání spolku Nepřátel smutnku a přátel jazzu, který založil otec Vladimíra Kerndla v roce 1930. Více v rozhovoru pro RegionyBrnenska.cz.

 

Pane Kerndle, díky svému povolání jste procestoval celý svět. Proč jste se rozhodl vytvořit Statek Ládi Kerndla právě v Žernovníku?

Já jsem do Žernovníku jezdil od roku 1977. Na velikonoce jsem si tam koupil chalupu a od rokud 1984 jsem tam bydlel.  Na statek jsem se denně díval, pokud jsem nebyl zrovna v zahraničí a velmi se mi líbil. Když šel do dražby před 12 lety, tak jsem ho koupil.

 

 

Statek před a po rekontrukci

 

Statek v Žernovníku má více než 250 let starou historii. Jak dlouho Vám trvalo opravit statek a okolí do dnešní podoby?

Mám ho již 12 let, ale trvalo to asi 3-4 roky. Já ale pořád něco vylepšuji.

 

 

Část svého života jste strávil na amerických výletních lodích, napadlo Vás někdy v USA zůstat a do ČR se již nevrátit?

Nenapadlo, měl jsem tady rodiče a za prací jsem prostě jezdil na západ. Pragokoncert nás tehdy pouštěl, protože jsme jim vozili valuty. Mně se zde líbí, i když jsem poznal ve světě plno krásných míst např. Alijaška, Skandinávie...vždy mě to táhlo domů.

 

Můžete nám prozradit nějakou zajímavou historku z práce na výletních lodích?

Jejda... To by bylo tolik historek. Čtenáři si je mohou přečíst v mé knize „Kariéra na druhý dech“, kterou jsme napsali se spisovatelem Petrem Mackem. Na lodi jsem se setkal s plno zajímavými lidmi, třeba s cestovatelem a spisovatelem Miroslavem Stingelem nebo s Floydem Petersonem (mistrem světa v boxu). Procházeli jsme se po San Blas v Panamě nebo Los Angeles... Na lodích jsme zažili požáry, narazili na kru na Špicberkách, zažili jsme silné bouře, při kterých šla voda přes palubu....

 

U ledovce - Skandinávie

 

Kdo jsou Vaši oblíbení interpeti?

Rád poslouchám jazz a swing, ale poslechnu si rád i jiné žánry. Sleduji co se kolem mě děje. Mám rád i vážnou hudbu, rád poslouchám Ray Charlese,Tonnyho Bennetta, Louse Armstronga, Ellu Fitzgerald. Byl jsem na koncertu Tiny Turner, Toma Jonese, Bennetta a dalších. Rád si poslechnu Richarda Müllera, Romana Horkého nebo Wabiho Daňka.

 

Jak funguje „Spolek nepřátel smutku a přátel jazzu", který založil Váš otec v roce 1930?

Seznamují se tady lidé různých profesí, kteří by se za normálních okolností nikdy nepotkali. Lidé, kteří fandí jazzu a swingu. Prostě lidé, kteří jsou naladěni na stejnou notu.

 

Na fotce zprava: Pan Kerndl, Felix Slováček a MUDr. Kincl

 

Pane Kerndle, kdy Vás můžeme vidět vystupovat?

Koncerty naleznete v sekci – Vystoupení na mých stránkách. Teď v zimě vystupuji hlavně jako host na plesech.

http://www.ladakerndl.cz/vystoupeni/

 

Jste známý jako zpěvák, ale díky televiznímu pořadu, také jako výborný kuchař. Můžete nám prozradit nějaký svůj oblíbený recept?

Ano, rád.

 

Opilé švestky

12 ks sušených švestek

1 dc slivovice

12 plátků anglické slaniny

dřevěná párátka

Postup:

Vidličkou probodáme švestky a vložíme do slivovice - necháme naložené 4 hodiny. Pak švestky obalíme do slaniny a párátkem připevníme. Na pánvi opečeme, když je hotovo polejeme lehce slivovicí a krátce flambujeme. Podáváme s chlebem.


Děkujeme za recept. Prozradíte, co chystáte v roce 2016?

Pracuji na novém CD, chystáme koncerty na podzim 2016...chci malovat a vyřezávat...věnovat se svým koníčkům.

 

Pane Kerndle, moc Vám děkuji za rozhovor a přeji Vám mnoho zdraví a pohody

 

Já taky děkuji a posílám všem toto motto:

 

Neřešte minulost, stejně ji nezměníte a nevrátíte čas. Neplánujte si budoucnost, nikdy nevíte co se může stát. Žijte přítomností, žijte pro tento okamžik, protože to co prožijete teď už nikdy prožít nemusíte.“


Váš Laďa

 


Byl článek zajímavý?

Udělte článku hvězdičky, abychom věděli, co rádi čtete.
Čím více hvězdiček, tím lépe.